Page images
PDF
EPUB

and in every engagement in which the 17th dragoons were engaged." From the 17th dragoons Captain Needham exchanged to the 76th foot, in which he was promoted to a Majority. He served at the siege of York town and was there taken prisoner. At the peace of 1783, he was placed on half-pay; he was next appointed to a Majority in the 80th fout; the 20th February, 1.783, Lieutenant-Colonel 104th foot; 2d April, 1783, Captain

-; from being appointed · Aid-de-Camp to His Majesty, 20th December, 1793; 8d Major Ist foot guards, 16th February,

1795; Major-General 26th February, 1795; 2d Major 1st foot guards, 31st August, 1798; 1st Major 25th November, 1799 ; Lieutenant-Colonel 1st foot guards, 21st August, 1801 ;

eutenant-General 20th April, 1802; Colonel 5th veteran •battalion 16th April, 1804. In 1794 he was appointed AdjutantGeneral to Lieutenant-General Lord Moira, now Marquess of Hastings, on the expedition to the coast of France ; in April, 1795, he was placed on the home Staff, and subsequently detached second in compiand to Major-General (now Sir John) Doyle, with Monsieur Comte D'Artois, and his suite, to take possession of Isle Dieu ; which place the troops maintained as long as the navy could afford them any protection. During the Irish rebellion, and for six years, he served on the Staff in Ireland; he

was at the battles of Vinegar Hill, and had the sole command at Arclow. The 25th June, 1810, he received the Colonelcy of his present regiment, the 86th foot; and the 1st January, 1812, the rank of General.

Excepting his Cornetcy in the 18th dragoons, his Lordship has purchased all his commissions : on being reduced as Major on the half-pay of the 76th foot, he purchased the Majority of the Both; subsequently the Lieutenant-Colonelcy of the 104th ; and paid the difference of the exchange into the 1st foot guards.

His Lordship has been fifty-seven years in the service, twenty-one of which (till reduced as Major of the 76th) were passed in duty with his regiments, and the principal part of the remainder in active employ and command.

As General Needham, this officer was member of Parliament for Newry. In 1819, he succeeded his brother, the late Viscount Killmorey, in his title and estates.

53. GENERAL HENRY Pigot. The military career of this officer commenced the 23rd of January, 1769, with a Cornetcy in the 1st dragoons; the 16th of March, 1775, he received a company in the 14th light dragoons; and continued in that service till 1783, when he was appointed Adjutant General of Ireland, and obtained the rank of Lieutenant-Colonel, bis commission being dated the 6th May of that year. The 31st May, 1787, he was appointed to a company in the 3d regiment of guards. He went to Holland with the brigade of guards in 1793; was at the siege of Valenciennes, the action of Lincelles, and all the actions in which the-brigade was engaged in the campaigos.of 1793 and 1794. The 2014 December, 1794, he received the rank of Colonel, and was appointed Aid-de-Camp to the King; the 26th February, 1795, he obtained the rank of Major-General, and was sent to Ireland in the spring of that year, on the Staff; in November of the same year, he was ordered to the West Indies, under Sir Ralph Abercromby; he twice sailed for that destia nation; the expedition, after being near two months at sea, owing to contrary winds, was obliged to return, when, it being determined not to send so many troops, the two youngest: Major-Generals attached to the expedition, Major-Generals, Dundas and Pigot, were

ordered not

to proceed. In the spring of 1796 this officer was sent to Gibraltar, wliere he continued on the Staff two years; the 23d October 1798 he was appointed Colonel of his present regiment, the 82d foot, and was. placed on the Staff at Canterbury under the late General Lord Grey; in 1799 he was appointed to command in the Isle of Wight; in the spring of 1800 he embarked for Minorca with the first din.

. vision of troops composing an expedition which was to assemble there under the late General Sir Charles Stuart, but which was 3 ultimately commanded by Sir Ralph Abercromby; on. Sir. Ralph coming out to Minorca, this officer was ordered to Malta, to take the command of the blockade of La Valette, the siege

::

[ocr errors][ocr errors]

of which place had been ably carried on by the present Lieutenant-General Lord Lynedoch.--General Pigot arrived in time to have the honor of transtnitting an account of the complete success of the British arms, the surrender of Malta taking place in September, 1800. He returned to England at the peace, in the beginning of 1802; and the 20th April of that yea he was promoted to the rank of Lieutenant General. In the beginning of 1804 he was placed on the Staff in Ireland ; and in May 1805 was removed to the Staff in England, and continued on it till 1810. He was promoted to the rank of General the 1st January 1812.

This officer had the honor of depositing the remains of our gallant General Sir Ralph Abercromby, under the castle of St. Elmo in the fortress of La Valette, opposite the entrance to the harbour of Malta, to which Island his body was conveyed by his friend Lord Keith. The following is a translation of the Latin inscription engraved on the General's monument :

Ralph (or Rodolpli) Abercromby, of Scotland, Knight of the Bath; a man of probity, elevated mind, and the most invincible courage ; and having, in the wars with America and Holland, 'acquired great fame; whom George 3d, King of Great Britain, to the satisfaction of his people, appointed Commander-inChief of the British land-troops in the Mediterranean, and entrusted with an expedition against Egypt, to dispossess the French of that coast; where he opposed that powerful foe, firmly maintained his post, and never desisted his pursuit, till at length, in a cruel and bloody battle, fought at Alexandria, Marclı the : 21st, 1801; in the beginning of the action, and in the certainty of victory, he received a mortal wound, of which he died, universally beloved by all, on the 28th of the same month, and in the 68th year of his age; a most skilful general, prudent in his counsels, brave in execution, and of inviolable faith ; conspiĈuous for preserving the glory of his King and country, his King and country regret his loss. Henry Pigot, appointed by. royal authority, Commander-in-Chief of this Island, caused the ashes of this best of Generals to be here publicly interred, the 29th day of April in the same year, for the love of bis country.”

The British nation granted to the memory of Sir Ralph an

elegant cenotaph, and a peerage for his widow, with a pension of two thousand pounds per abbum.

54. GENERAL GEORGE BERNARD.

The 11th November, 1762, this officer received an Ensigncy in the 30th foot; the 8th August, 1763, a Lieutenancy in the 109th. He was on half-pay from 1763, to 17th January, 1767, when he was appointed Lieutenant in the 22d foot, and on the 3d August, 1769, Lieutenant in the 6th dragoons. In the latter regiment he obtained a troop the 27th June, 1774; and the 30th November, 1780, was removed to the 22d light dragoons; the 20th November, 1782, he received the Majority of the 23d light dragoons; the 4th April, 1783, the LieutenantColonelcy of the 86th foot. The ed November, 1793, he was appointed Lieutenant-Colonel of the 84th ; and the 28th February 1794, Colonel; the 3d May, 1796, he received the rank of Major-General ; that of Lieutenant-General the 25th September, 1803; and that of General the 4th June, 1813.

In 1793 he raised his present regiment, the 84th foot, and accompanied it to Walcheren, in 1795, and afterwards joined the army in Holland; he was sent home to raise a second battalion, which was completed in September, 1795, and reduced in 1796, In April 1808 he again raised a 2d battalion to the 84th.

56. GENERAL Sir George Nugent, Bart. G.C.B. M.P.

This officer was educated at the Royal Military Academy at. Woolwich; he was appointed to an Ensigncy in the 39th foot the 5th of July, 1773, which regiment he joined at Gibraltar in February, 1774, where he remained until March, 1776. The 23d of November, 1775, he obtained a Lieutenancy in the 7th foot; in September, 1777, he joined his regiment at New York, and was employed in the expedition up Hudson's River, under Sir Henry Clinton, for the relief of General Burgoyne's army : he was present at the capture of forts Montgomery and Clinton, by assault ; he then proceeded with his regiment to Philadelphia, and there remained till the evacuation of that place by the British, in June, 1778. The 28th of April in the latter year

he obtained a Company in the 57th, and served with that corps in North America, where he was engaged in various desultory services : the 3d of May, 1782, he was promoted to a Majority in the 57th, which he commanded during the latter part of the war in that country; and in November, 1783, returned to England. The 8th of September, 1783, he received the Lieutenant-Colonelcy of the 97th, and was placed on half-pay; the 26th of December, 1787, he was appointed Lieuteuant-Colonel in the 13th foot; and about the same time first Aid-de-Camp to the Lord-Lieutenant of Ireland. The 16th of June, 1789, he was removed to the Lieutenant-Colonelcy of the 4th dragoon guards ; and the 6th of October, 1790, exchanged into the Coldstream guards. He accompanied the brigade of guards to the coutinent in March, 1793, and served the campaign of that year in Flanders. He was at the siege of Valenciennes, battle of St. Amand, and action at Lincelles, &c. &c. &c.; and on the army going into winter quarters, he returned home for the purpose of raising a regiment, the 85th, which he completed in three months from the date of the letter of service, and the 28th February, 1794, obtained the rank of Colonel. In September following he accompanied his regiment to Walcheren, where he held the local rank of Brigadier-General; and in October joined the army of the Duke of York, and obtained the command of a brigade of the line, cantoned in and dear to the town of Tiel on the Waal. In April, 1795, he was appointed Brigadier General on the Staff in Ireland; Major-General in the army the 3d of May, 1796, having held the command of the Northern district in Ireland, during the whole of the rebellion ; and Adjutant-General in Ireland, July 1799, in which situation 'he continued till the 1st of April, 1801, when he was appointed Lieutenant-Governor and Commander-in-Chief of Jamaica, with the local rank of Lieutenant-General, and where he continued until the 20th of February, 1806, when he returned home. The 25th of September, 1803, he received the rank of Lieutenant-General in the army; and the 21st of August, 1806, was placed on the Staff in Great Britain, where he continued till October 1809. The 27th of December, 1805, he received the Colonelcy of the 62nd foot; the 26th of May, 1806 that of his

« PreviousContinue »